DESTEK : +90 530 224 75 75

Sigorta Koşulları

1. Bizimle Olan Sözleşmeniz
Bu sözleşmeyi imzalamakla bizim Kiralama Koşullarımızı kabul etmiş oluyorsunuz.Lütfen dikkatle okuyunuz.Eğer tarafınızdan anlaşılmayan konular varsa kiralama yaptığınız ofis çalışanlarına sorabilirsiniz.Eğer dönüşünüzde kiralamanızla ilgili bir şikayetiniz veya sorularınız olursa kiralama sözleşmesini sonlandırmadan önce bunları belirtiniz.Eğer herhangi bir nedenle kiralama yaptığınız ofiste sorularınıza cevap bulamaz ve sorununuzu çözemezseniz,45 gün içinde merkezimizdeki müşteri hizmetleri birimimize yazınız.ACTIVE RENT A CAR bu prosedüre uyulmaması durumunda sorumluluk kabul etmeyecektir.

2. Sizin Sorumluluklarınız
a) Araç, aksesuarları ve anahtarları ile birlikte sizin sorumluluğunuzdadır. Aracı kullanmadığınız her durumda kilitli tutunuz ve size verilmiş veya araca monte edilmiş bir güvenlik cihazı mevcutsa onu kullanınız. Hasara neden olabilecek kötü hava koşullarına karşı aracı korumalısınız. Doğru ve uygun yakıt kullandığınızdan emin olunuz. Yağ düzeylerini kontrol ediniz ve lastik havalarını olması gereken düzeyde tutunuz.
b) Güvenle, yol koşullarına ve hız sınırlarına uyarak aracı kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır.
c) Kiralama sözleşmesi devam ettiği sürece, aracın "sahibi” konumunda olarak, otomobili 13.10.1983 tarihli 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ve 26901 sayılı Trafik Kurallarına uyarak kullanmalısınız. Daha sonra ortaya çıkacak herhangi bir suç, park cezası, trafik cezaları, kaçak OGS ve HGS geçişlerinin sorumluluğu size aittir. Buna ek olarak, sizden talep edilmesi durumunda, şahsınızla ve yanınızda ek sürücü ile ilgili istenen tüm bilgileri vermekle yükümlüsünüz. Bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak vermemeniz durumunda tüm sorumluluk tarafınıza aittir. Bu paragrafta izah edilen zorunluluklardan dolayı, araç bize iade edilene kadar kiralama sözleşmesi yürürlükte kalacaktır.
d) Aracın köprü ve çukurlar gibi düşük seviyeli yerlere vurması, arazide ve kumsalda kullanılması sonucu olacak tüm zararlar ile bu yerlerde kullanılması nedeniyle aracın motor veya diğer bölümlerine su girmesi sonucu oluşan hasarların sorumluluğu size aittir. Araçta hiçbir değişiklik yapmamanız gerekmektedir. Tavana port bagaj takılmasına ya da bisiklet taşıma askılarına müsaade edilmemektedir.
e) Aracı ve hiçbir parçasını satamaz, kiralayamaz ya da elden çıkartamazsınız. Herhangi bir kişiye araç üstünde yasal haklar tanıyamazsınız ve kendi haklarınızı devredemezsiniz.
Güvenlik nedeniyle, hiçbir koşulda fren, debriyaj, şanzıman yağları veya motor soğutucuları sıvı düzeylerini tamamlamayınız. Gösterge tablosunda herhangi bir uyarı ışığı yanması veya düşük yağ düzeyleri görülmesi halinde derhal bizimle temasa geçiniz.

3. Özel Eşyalar
Kiralama bitiminde, araç içinde herhangi bir şahsi eşyanızın olup olmadığını kontrol ediniz. Araç içinde unutulan özel eşyalardan sorumluluk kabul etmeyiz.

4. Aracı Kullanmak İçin Gereken Koşullar
Araç sadece sizin tarafınızdan, kontrat üzerinde belirtilen ilave şoför tarafından ya da bizim yazılı olarak izin verdiğimiz kişiler tarafından kullanılmalıdır. Aracı kullanan kişinin mutlaka geçerli bir ehliyeti olmalıdır.
Siz veya kontrat üzerinde belirtilen diğer sürücüler aşağıdaki konuları kesinlikle yapmamalısınız:
•aracı yasal olmayan işler için kullanmamalısınız.
•aracı yarışmak için, hız yapmak için, aracın dayanıklılığını ve hızını test etmek için ve başka birisine araç kullanmayı öğretmek için kullanmamalısınız.
•aracı, alkollü iken veya uyuşturucu etkisindeyken kullanmamalısınız.
•aracı size yazılı izin vermediğimiz müddetçe Türkiye sınırları dışında kullanmamalısınız.
•eğer araç ticari sınıf ise, aracı eğer bir lisansınız varsa sadece o amaçla kullanmalısınız
•aracın belirtilen yolcu kapasitesinin üzerinde yolcu taşımamalısınız.
•Siz ve kontrat üzerinde belirtilen diğer sürücüler, biz size yazılı onay vermediğimiz sürece başka bir aracı veya eşyayı çekmek için kullanmamalısınız.
5. Ücretler
Ücretlerimiz bilgisayar tarafından otomatik olarak belirlenir ve aracı kiraladığınız yerde duyurulan ve araç teslim fişi üzerinde belirtilen ücretlerdir. Aşağıda belirtilen ücretleri ödeyeceksiniz.
a) Bu araç teslim fişinde belirtilen kiralama ve diğer ücretleri.
b) 2. Maddede "Sizin Sorumluluklarınız” bölümünde belirtilen kurallara uymamaktan dolayı oluşan ücret, zarar, hasar, harcama, maliyet veya yükümlüklerin toplamı.
c) Benzin doldurma servis ücreti; Kiralama başında yakıtı bizim size verdiğimiz seviyede bize geri getirmemeniz durumunda. Ücret, Araç Teslim Fişi üzerinde belirtilen tutardan ya da kiralama yaptığınız yerde banko üstünde basılı olarak bulunan broşürlerde belirtilen tutardan veya mevcut pompa satış fiyatlarına %25 servis ücreti ilave edilerek tahsil edilecektir.
d) Tüm geçiş ücretleri (köprü, otoyol, vapur, v.b.) , bekleme tazminatı, trafik cezaları ve park ya da diğer trafik suçlarından dolayı oluşan mahkeme masrafları (aracın bağlanmasından dolayı ortaya çıkabilecek masrafları da kapsar) ve aracın müsadere edilmesi durumunda doğacak zararlar.
(i) Bir kurum tarafından talep edilen herhangi bir ceza ya da ücret.
(ii) Hız limiti aşım cezaları. istenmesi durumunda ilgili kuruma bilgilerinizi vereceğiz ve trafik ceza makbuzunun bir kopyasını size ileteceğiz.
(iii) Geçiş ücretleri, cezalar veya ortaya çıkan maliyetleri ödemek zorunda kaldığımızda, hem ödediğimiz bedeli hem de bu konularla ilgilenmekten dolayı sevk ve idare giderini de ek olarak tahsil ederiz.
e) Kiralama çıkışında Araç Durum Raporunda belirtilmeyen ve sizin suçlu olup olmamanıza bakmaksızın hasar onarım bedelleri, aracın çalınması durumunda aracı yenileme bedeli, kiralama başlangıcında belirtilen sigortalar (madde 6 da açıklanan) doğrultusunda oluşacak ücretler.
f) Kullanıcı hatasından dolayı oluşacak hasarların tamir süresi veya aracın çalınması durumunda aracın bedelinin ödenmesi için beklediğimiz süreye ( 45 gün )  karşılık gelen kullanım kaybı ücreti. Sizden sadece tercih ettiğiniz sigortalar kapsamına girmeyen kayıplarımızın bedellerini, standart günlük fiyat üstünden ücretlendireceğiz. 
g) Aracın Emniyet güçleri tarafından herhangi bir sebep için alıkonulmasından dolayı ortaya çıkabilecek zararlar ve aracı kiraya veremediğimiz günlerin ücretleri.
h) Aracı teslim etmek ve teslim almak için ortaya çıkabilecek ücretler.
i) Borcunuzu zamanında ödememekten dolayı aylık % 4 oranında gecikme cezası uygulanır ve bu oran günün koşullarına göre Merkez Bankası aylık kredi faiz oranlarına göre düzeltilir.
j) Yukarıda belirtilen ücretlere uygulanan KDV ve diğer vergiler ( Kdv oran değişikliği veya resmi olarak ilan edilen ek vergiler )
k)Hız limitleri nedeniyle ya da dönüş tarihinde iade edilmemiş araçlar için ortaya çıkan ve ACTIVE RENT A CAR a yansıtılan ücretler, bir başkasına sorumluluğu aktarmış olsanız dahi tüm ücretlerden siz sorumlusunuzdur.

6. Bizim Sigorta ve Hasar Korunma Programımız
Eğer burada belirtilenlerden ayrı bir sigorta uygularsak, bu sigorta kapsamı ve gerekli şartlarıyla ilgili ayrıca bilgi aktaracağız. Aksi belirtilmedikçe, burada belirttiğimiz Sigorta ve Hasar Korunma Programımızın koşulları geçerli olacaktır. Araç Teslim Fişini imzalamakla bu maddeleri kabul etmiş sayılırsınız.
a) Üçüncü şahıslara karşı sigortalamayla ilgili olarak bizim yasal zorunluluğumuz bulunmaktadır. Bir kaza sonucunda, bir kişiyi yaralamanız, öldürmeniz veya malına maddi zarar vermeniz durumunda, resmi olarak belirtilmiş olan sigorta limitleri kapsamında faydalanırsınız. (mülkiyete gelebilecek zararlarda Trafik sigortası kapsamındaki limitler geçerlidir.)
b) Araç Teslim Fişi üzerinde belirtildiği gibi, eğer CDW / LDW (Loss Damage Waiver – Muafiyetli Hasar Sigortası) satın aldıysanız, araçta oluşan hasar veya çalınma teminatımız altındadır. Bu sigortanın muafiyetli olması, sizin mutlaka kısmi ödeme yapmak zorunda olduğunuzu göstermektedir. Araç Teslim Fişi üzerinde veya broşür ya da belgelerimizde yazılı olan güncel muafiyet bedelini ödemekle yükümlü olursunuz. Bu bedel araç grubu ve veya markalara göre değişir.
c) SLDW Sigortası almanız durumunda, otomobile bir hırsızlık teşebbüsü olduğunda ortaya çıkabilecek zararlar, trafik kazası olmaksızın meydana gelen lastik patlama ve yarılmaları, aracın camları, ön farları, sinyal lambaları ve dış aynalarının kırılması ile sigorta MUAFİYET / EXCESS bedellerini karşılamayı taahhüt ederiz. (Kazada alkollü olmamalısınız)
d) Ferdi Kaza Sigortası ( PAİ ) da önerebiliriz. Eğer bu sigortayı satın alırsanız kontrat üzerinde ayrıca belirtilecektir.Sigorta ve Hasar Korunma Programı hakkında bilgiyi kiralama yaptığınız ofisten alabilirsiniz.

7. Veri Güvenliği
Bize bu kiralamanız için vermiş olduğunuz herhangi bir bilgiyi, rezervasyon almak, sizi müşteri listemize ekleyip eklemeyeceğimize karar vermek,  ödeme almak için ve kiralama sözleşmesinde belirtilen koşullara uygun olarak, araç sizin kullanımınızdayken ve döndükten sonra ortaya çıkabilecek takip gerektiren konuların araştırılması amacıyla kullanabileceğimizi kabul edersiniz. Bize vermiş olduğunuz bilgileri pazar araştırma çalışmasında da kullanabiliriz. Eğer kiralama sözleşmesi koşullarına aykırı davranırsanız, gelecekte sizinle ilgili karar vermede kullanmak üzere bunu kayıtlarımıza alabiliriz. Bu bilgiyi, kredi değerlendirme kuruluşları, Emniyet ve Trafik polisi, borçlu olduğunuz kurumlar ve sizinle ilgili bilgiye göre onların müşterisi olup olamayacağınıza karar verecek diğer kuruluşlarla ve ( TOKKDER ) Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği ile paylaşabiliriz. Size araç verip vermeme konusunda diğer kuruluşlardan sizin araç kiralama geçmişinizle ilgili bilgi toplayabileceğimizi kabul edersiniz. Bu kiralama sözleşmesinde adı geçen sizin ve ek sürücülerin bilgileri, kamu kuruluşları ve mahkemeler tarafından talep edildiğinde vereceğimizi kabul edersiniz.
Bu 8. Maddede geçen biz veya bize ofislerimizden herhangi biri, acentelerimizden herhangi biri, aynı gruptaki şirketlerimizden biri ya da herhangi bir şehir deki ACTIVE RENT A CAR olabilir.

8. Sözleşmeyi Sonlandırma
Aşağıda belirtilen ana koşullara uymamanız durumunda sözleşmeyi tek taraflı olarak feshederiz.
a) Bir nihai tüketici iseniz, kira bedellerinin zamanında ödenmemesi durumunda, sözleşme hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın fesih olur. Bu durumda kiracı otomobili derhal iade etmek durumundadır. Aracın iade edilmemesi halinde, kiracı güveni kötüye kullanma suçunu işlediğini resmen kabul ve taahhüt eder. Eğer borçlarınıza karşılık herhangi bir malınıza haciz konduğunu veya böyle bir konunun size tebliğ edildiğini tespit edersek bu sözleşmeyi tek taraflı olarak feshederiz.
b) Bir ticari bir firma iseniz, aşağıdaki durumlarda sözleşmeyi tek taraflı feshederiz:
•firmanız tasfiye sürecindeyse, kayyumdaysa, mallarınız yediemindeyse veya takipteyse
•alacaklılarla anlaşmak için hukuki yollara gittiyseniz
•mallarınızın borçlarına karşılık haczedildiğini tespit edersek > bu sözleşmenin koşullarına uymazsanız
c) Bu sözleşmeyi tek taraflı olarak sonlandırmamız, bu sözleşmeden doğan borçlarınızı tahsil etmemizi etkilemeyecektir. Eğer bu sözleşmenin ana gereksinimlerini yerine getirmezseniz sizden ek ücretler talep etme hakkımızı saklı tutarız. Aracı sizden geri alır ve bu durumun oluşmasından dolayı sizden ek ücret talep edebiliriz.
d) Bu sözleşmenin sora ermesinden sonra, her ne kadar bitmiş de olsa, aracı güvenli bir şekilde korumak ve en yakın ofise teslim etmek zorunda olduğunuzu kabul edersiniz.

9. Yetkili Mahkeme
Bu sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre değerlendirilir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda bu ülkenin Türkiye kanunları ve Antalya İcra ve mahkemeleri yetkili olduğunu kabul ve beyan ederim.

ONLINE REZERVASYON
ALIŞ YERİ ALIŞ YERİ MEVKİ
DÖNÜŞ YERİ DÖNÜŞ YERİ MEVKİ
ALIŞ TARİHİ / SAATİ DÖNÜŞ TARİHİ / SAATİ PARA BİRİMİ PROMOSYON
Copyright © Active Rent A Car 2024 Tüm Hakları Saklıdır.