DESTEK : +90 530 224 75 75

Trabzonun Tarihi Kültürü ve Doğal Güzellikleri

Trabzon, Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde kalan, doğal güzellik ve tarım anlamında oldukça zengin bir şehirdir. Bu muhteşem şehirde, isterseniz denizin tadını çıkarabilir, isterseniz de doğayla iç içe dinlendirici ve yenileyici bir tatil yapabilirsiniz. 
Şehir merkezi antik Minthrion Tepesi’ne yani bugünkü adıyla Boztepe’ye kurulmuş olan Trabzon, tarihi eserleri ile de her yıl bir çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bölgedeki Çakır Göl, Uzun Göl gibi göller ve Ağasar Deresi ve Değirmendere gibi dereler Trabzon’un en önemli doğal güzelliklerindendir. Ancak Trabzon’da en büyüleyici manzarayı, her yeri kaplayan, uçsuz bucaksız ve yemyeşil dağlardır. Bu doğa harikası dağlar tarıma da oldukça elverişlidir ve buralarda yaylalarla birlikte çokça konaklamalar mevcuttur. Siz de burada bulunan tesis ve yaylalarda doğanın içinde huzurlu bir ortamda konaklayabilirsiniz. Ancak buraya toplu taşıma ile ulaşım zor ve taksiler de pahalı olacağından, buraya gelirken aracınız varsa onu kullanmanızı, yoksa da bir Antalya Rent a Car  şirketinden araç kiralama hizmeti almanızı öneririz. Böylelikle hem yolcuğunuz keyifli ve rahat geçer, hem de istediğiniz yeri dilediğinizce gezme fırsatı yakalamış olursunuz.

Trabzon, tarihi yerleri açısından da son derece önemli bir şehirdir. Burada bulunan manastırlar, kiliseler, hamamlar, konaklar ve pek çok Osmanlı döneminden kalma eser turistlerin ilgisini çekmiş ve burayı bir turizm merkezi haline getirmiştir. Özellikle Trabzon’un en çok bilinen tarihi yapısı Sümela Manastırı, ziyaretçilerini güzelliği ve muhteşem yapısı ile büyülemektedir. Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunur ve eski bir Rum Ortodoks Manastır ve Kilise kompleksidir. Sümela Manastırı’nın orijinal adı ise Panagia Sumela ya da Thetokos Sumela’dır. Klisesi, Kapadokya kliseleri tarzında, MS 365 – 395 yılları arasında inşa edilmiştir, manastırın gerçek kurucusu ise Trabzon İmparatoru 3. Aleksios’tur. Trabzon’a tatil için geldiyseniz bu muhteşem manastır görmeniz gereken ilk tarihi yapı olmalıdır. Bütün bu tarihi yapı ve doğal güzelliklerin dışında, Trabzon’da bir çok tiyatro, kültür merkezi, müze ve aışveriş merkezi de bulunmaktadır. Bölgedeki en önemli müzelerden biri olan Trabzon Ayasofya Müzesi, Kral 1. Manuel tarafından  1250 – 1260 yılları arasında yaptırılan Ayasofya manastırının daha sonra müzeye dönüştürülmesi ile oluşmuştur. Bu müze Geç Bizans Dönemi kiliselerinin mimari anlamda en güzel örneklerinden biridir. Göz alıcı biri işçiliğe sahip olan Trabzon Ayasofya Müzesi’nde, Hristiyan sanatı ve mimarisinin yanı sıra, Selçuklu Dönemi İslam mimarisi ve gelenekleri de görülmektedir.

Karadeniz’in İncisi Trabzon’un Tarihi, Kültürü ve Doğal Güzellikleri

Buraya ulaşımınızı ise Türkiye’nin her yerinden her gün sefer düzenleyen şehirler arası otobüsler ile, havayolları ile ya da varsa kendi arabanız ile sağlayabilirsiniz. Ancak Trabzon, tek bir yerde kalmadan gezilmesi gereken bir şehir olduğundan buraya aracınız ile gelmeniz hem masraf hem konfor açısından oldukça yararlı olacaktır. Eğer kendinize ait bir aracınız yoksa da Türkiye’nin her bölgesinde hizmet veren Antalya Oto Kiralama şirketlerinden biri ile anlaşarak araba kiralayabilir, aynı konforu ve rahatlığı yaşayarak gezilerinizi yapabilirsiniz.

Trabzon’un Tarihi Kültürü ve Doğal Güzellikleri mutfak kültürü ile de dünyaca tanınmış, ilgi çeken bir şehirdir. Buraya tatil için geldiyseniz mutlaka yöresel lezzetlerin de tadına bakmanızı öneriyoruz. Kuymak, haçapur, hamsili ekmek, lamelsi ekmek, karalahana çorbası ve sarması, kabak tatlısı ve pilavı, hamsi buğulama, hoholli hamsi, kaygana, hamsili ekmek, fasülye ile yapılan turşu kavurma ve mısır çorbası olan korkot, Trabzon’un en önemi yöresel lezzetleridir. Bölgede en çok yetişen besinler karalahana, mısır, hamsi ve çaydır, ve bölge mutfağında da bu 4 besin farklı şekillerde kombinlenip pişirilerek Trabzon mutfağını oluşturmuşlardır. Bu lezzetleri en iyi şekilde deneyimlemeniz için, Trabzon’da ustalığını kanıtlamış ve güvenilir restoranları tercih etmenizi öneririz. Yine kolaylık sağlamak adına aracınız yoksa bir Trabzon havalimanından  araba kiralayarak bu restoranlara ulaşmanız sizin için ideal olacaktır.

DİĞER HABERLER

ONLINE REZERVASYON
ALIŞ YERİ ALIŞ YERİ MEVKİ
DÖNÜŞ YERİ DÖNÜŞ YERİ MEVKİ
ALIŞ TARİHİ / SAATİ DÖNÜŞ TARİHİ / SAATİ PARA BİRİMİ PROMOSYON
Copyright © Active Rent A Car 2024 Tüm Hakları Saklıdır.